Meniskus: Dôležitý prvok kolena a možnosti jeho liečby

23. apríla 2024, anna159, Nezaradené

Meniskus je kľúčovou súčasťou ľudského kolenného kĺbu, ktorý zohráva rozhodujúcu úlohu v rozložení zaťaženia a absorpcii nárazov počas každodenných aktivít ako chôdza, beh alebo skákanie. Poškodenie menisku môže viesť k bolesti, opuchu a obmedzeniu pohyblivosti. V tomto článku sa dozviete o funkcii menisku, jeho častých zraneniach a súčasných metódach liečby, ktoré pomáhajú pacientom obnoviť funkčnosť a kvalitu života.

1. Čo je meniskus a jeho funkcia v kolennom kĺbe?

Meniskus je C-tvarovaný chrupavkovitý disk umiestnený v kolennom kĺbe. Ľudské koleno obsahuje dva menisky – mediálny (vnútorný) a laterálny (vonkajší), ktoré fungujú ako tlmiče nárazov a distribuujú tlak rovnomerne cez koleno. Táto funkcia je nevyhnutná pre zdravie a dlhodobú funkčnosť kĺbu.

2. Príznaky a príčiny poškodenia menisku

Poškodenie menisku je časté hlavne u športovcov, ale môže sa vyskytnúť u kohokoľvek. Typické príznaky zahŕňajú:

3. Diagnostika a liečba poškodenia menisku

Diagnostika zahŕňa klinické vyšetrenie a zobrazovacie techniky ako MRI, ktoré pomáhajú lekárom presne identifikovať rozsah a lokalizáciu poškodenia. Liečebné metódy sa líšia podľa závažnosti poškodenia a môžu zahŕňať:

4. Prevencia poškodenia menisku

Prevencia zahŕňa:

Záver: Meniskus je esenciálny pre správnu funkciu kolenného kĺbu a jeho zdravie má priamy vplyv na našu schopnosť vykonávať denné činnosti bez bolesti a obmedzení. Pri prvých príznakoch problémov s meniskom je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Moderné metódy liečby ponúkajú mnoho možností, ako efektívne riešiť toto poškodenie a vrátiť sa k plnej aktivite.

Použité zdroje:

  1. akoliecit.sk

2. akoliecit.sk

3. mayoclinic.org