Založ si blog

Bolesť kolena: Príčiny a liečba

Bolesť kolena je bežný zdravotný problém, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu života ľudí rôznych vekových kategórií. Tento článok ponúka ucelený pohľad na príčiny bolesti kolena, spôsoby diagnostiky a možnosti liečby.

Príčiny bolesti kolena

Bolesť kolena môže byť spôsobená mnohými faktormi, vrátane zranení, degeneratívnych ochorení, zápalových procesov a nadmerného zaťaženia. Medzi najčastejšie zranenia patria:

 • Roztrhnutý meniskus – meniskus je chrupavka v kolene, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov. Poškodenie môže nastať po náhlom pohybe alebo ako dôsledok dlhodobej degenerácie.
 • Roztrhnuté šľachy – Toto zranenie postihuje buď kvadricepsovú, alebo patelárnu šľachu a môže byť čiastočné alebo úplné. K pretrhnutiu kvadricepsovej šľachy sa najčastejšie dochádza u starších rekreačných športovcov, zatiaľ čo ku poškodeniu patelárna šľachy dochádza u mladších jedincoch.
 • Roztrhnuté krížové väzyPoranenie ACL (predný skrížený väz): Bežné športové zranenie spôsobené náhlou zmenou smeru alebo zastavením. Môže byť sprevádzané hlasným „prasknutím“, následnou nestabilitou kolena a bolesťou. Poranený PCL (zadný skrížený väz): Často sa trhá pri priamom náraze, ako je úder do palubnej dosky pri dopravnej nehode. Môže byť spojené s ďalšími zraneniami kolena.

Okrem zranení môžu bolesť kolena spôsobiť aj degeneratívne ochorenia ako osteoartróza. Osteoartróza je opotrebovanie chrupavky, ktoré vedie k bolesti a stuhnutosti.

Diagnostika

Diagnostika bolesti kolena sa obvykle začína fyzikálnym vyšetrením, počas ktorého lekár skontroluje koleno na prítomnosť opuchu, bolesti, obmedzenia pohybu a iných znakov zápalu. Medzi ďalšie diagnostické metódy patrí:

 • Röntgen – umožňuje zistiť stav kostí a prípadnú prítomnosť zlomenín alebo degeneratívnych zmen.
 • Magnetická rezonancia (MRI) – poskytuje podrobné zobrazenie mäkkých tkanív, vrátane väzov, meniskov a svalov.
 • Ultrazvuk – môže byť použitý na hodnotenie stavu mäkkých tkanív a prípadných výronov v kolene.

Liečba

Liečba bolesti kolena závisí od jej príčiny a závažnosti. Možnosti zahŕňajú:

 • Liečba zranení – odpočinok, ľad na zníženie opuchu a kompresia môžu pomôcť pri liečbe zranení.
 • Fyzikálna terapia – špeciálne cvičenia môžu posilniť svaly okolo kolena a zlepšiť jeho stabilitu.
 • Medikamentózna liečba – protizápalové lieky, môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal.
 • Injekcie – kortikosteroidy alebo kyselina hyalurónová môžu byť aplikované priamo do kolenného kĺbu na zmiernenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti.

V prípade, že konzervatívne metódy nepomáhajú, môže byť potrebný chirurgický zákrok, ako je artroskopia alebo náhrada kolenného kĺbu.

Použité zdroje:

 1. akoliecit.sk

2. akoliecit

3. bioliek.sk

Meniskus: Dôležitý prvok kolena a možnosti jeho liečby

23.04.2024

Meniskus je kľúčovou súčasťou ľudského kolenného kĺbu, ktorý zohráva rozhodujúcu úlohu v rozložení zaťaženia a absorpcii nárazov počas každodenných aktivít ako chôdza, beh alebo skákanie. Poškodenie menisku môže viesť k bolesti, opuchu a obmedzeniu pohyblivosti. V tomto článku sa dozviete o funkcii menisku, jeho častých zraneniach a súčasných metódach liečby, [...]

Ischias: Komplexný sprievodca príznakmi, príčinami a efektívnymi liečebnými metódami

23.04.2024

Ischias, často nazývaný aj ischiatická neuralgia, je stav charakterizovaný bolesťou, ktorá sa šíri pozdĺž ischiatického nervu. Tento nerv prechádza od dolnej časti chrbta cez boky a zadok až po nohy. V tomto článku sa pozrieme na príčiny, príznaky a rôzne možnosti liečby ischiasu, aby sme vám pomohli pochopiť, ako môžete účinne zmierniť tento často paralyzujúci [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako vrchný veliteľ ozbrojených síl: Vojakom nerozkáže, no môže vyhlásiť vojnu

17.06.2024 08:00

Peter Pellegrini sa od sobotňajšieho poludnia nestal len prezidentom Slovenska, ale aj vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Peter Pellegrini, slávnostný obed, inaugurácia

Pellegrini bude iný prezident ako Čaputová. S čím prichádza a kam budú smerovať jeho prvé kroky?

17.06.2024 07:00

Kým prezidentka Čaputová niesla do palácu odkaz právneho štátu či témy spojené so životným prostredím, Pellegrini prináša témy mieru a upokojenia.

vojna na Ukrajine, mierový summit, Švajčiarsko, Giorgia Meloniová

ONLINE: Meloniová: Ak Rusko neprijme mierové podmienky, prinútime ho. Hrozí Ukrajincom elektrina len na pár hodín denne?

17.06.2024 06:25, aktualizované: 07:00

Ak Rusko nebude súhlasiť s podmienkami mierového summitu, prinútime ho, aby sa vzdalo, tvrdí talianska premiérka Georgia Meloniová.

anna159

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1748x
Priemerná čítanosť článkov: 583x

Autor blogu

Kategórie

Archív